Truva Antik Kenti

Tarihimiz de önemli bir yeri bulunan ve her yıl birçok milletten insanın görmek için akın ettiği fakat bizim topraklarımızda kıymeti çok geç anlaşılan ve günümüzde hala evrensel popülerliğini koruyan Truva Antik Kenti ( Troya Antik Kenti ) üzerine size bilgileri aktarmak için sabırsızız. Eminiz ki sizde burada okuduğunuz bilgiler üzerine birkaç görsel arama yapmanız ile birlikte buraya gitmek için sabırsızlanacaksınız. O halde buyurun, sizi hemen Truva Antik Kenti ile baş başa bırakalım.  
TARİHÇESİ 
Eski Yunanca da adı Troia ( Troya ) olan bölgenin Türkçe de ki ismi Truva’dır. Truva bilinen en ünlü antik kentlerin başında gelmektedir.  Bölge birçok kez yıkılıp tekrar inşa edilmiştir ve bu sebeple 1870 yılından beri belirli periyodlarla kazılıyor çünkü bizlere 5000 yıllık bir tarihsel süreci tanıma imkanı tanıyor. Az öncede bahsettiğimiz gibi bölge 1870 yılından beri kazınıyor ve bu zamana kadar elimizde olan net bilgiler ise bölge de ilk yaşayanların Anadolu halkı olduğu, aynı yerde fakat farklı zaman dilimlerinde yedi kez farklı kent kuruluşu olduğu ve farklı dönemlere ait 33 katman olduğu bilgileridir. Tarihçesi M.Ö 3000 - 2500 çağından erken Bronz çağına kadar dayanmaktadır.  Bölge içerisinde tarihsel kronolojik sırasıyla Persler, Büyük İskender, Selevkoslar, Pergamon Krallığı ve Romalılar egemen olmuştur. Bölge bilindiği üzere Homeros’un İlyada destanında da anlatılan Truva savaşına da tanıklık etmiştir. 
İlyada Destanında da geçen, Truva savaşında bir hile olarak kullanılan Truva atının 1980 yapımı Alman Belgesel filmi için yapılan dev maketi sizi Ören yerinin girişinde karşılamaktadır. Bu dev maket gelen ziyaretçilerin büyük ilgisini toplamaktadır. 
Truva Antik Kentinin Bulunduğu Bölge ve Ulaşım 
Çanakkale Bozcaada yolu ortasında, Bozcaadaya 30 km. mesafede bir bölge olan Truva Antik Kentine gidebilmek için öncelikle Çanakkale’ye gitmeli ardından dilerseniz Bozcaada üzerinden dilerseniz de Çanakkale’den Güzelyalı, İntepe, Kumkale güzergahını takip ederek de ilerleyebilirsiniz. Tabii ki bu yolculuğunuzu güvenli, pratik ve konforlu kılmak için transfer sepetim sizin sadece bir tık uzağınızda.  Dilediğiniz tarih için bir rezervasyon oluşturarak bu muazzam bölgeye gidip tarihi ve kültürel olduğu kadar bölgenin muhteşem renkleriyle birlikte keyifli bir tatilin tadını çıkartabilirsiniz.   

Etiketler :

Copyrights © 2021 transfersepetim.com - All Rights Reserved