Kuşadası

Kuşadası uzun yıllardır hem turistler tarafından hem de ülkemiz insanları tarafından oldukça popüler bir tatil bölgesidir.   Kim bilir siz ya da çevrenizde ki birçok kişi de daha önce bölgeye en az bir kere gitmiştir. Daha gitmişseniz eğer bölgede keşfedilecek daha çok yer olduğu konusunda hemfikiriz demektir fakat eğer daha önce hiç gitmediyseniz gittiğinizde ‘’ acaba ‘’ ve ‘’ keşke ‘’ gibi düşüncelerle dönmemeniz için bu yazımızda sizlere önce Kuşadası’nın tarihçesi ardından da başlıca gezilecek yerleri hakkında bilgileri transfer sepetim aracılığıyla aktaracağız. O halde buyurun başlayalım. 
TARİHÇESİ 
Kuşadası’nın tam olarak dayandığı en eski tarih ve kurucuları bilinmemektedir.  Ancak ilk olarak Pilavtepe eteklerinde Andızkulesi de denilen bölgede kurulmuş daha sonra ulaşım açısından yaşanan problemlerden dolayı yerini taşımış ve bugün ki konumunda varlığını ‘’ yeni iskele ‘’ olarak sürdürmeye başlamıştır. Bu bölgenin etrafında ki kültürel mirasların da etkisiyle birlikte burası bir kültür ve sanat yuvası olarak da anılmaktadır. İlk çağlardan bu yana bir çok farklı kültüre, milliyete ve medeniyete ev sahipliği yapan Kuşadası Antik çağlarda Akdeniz’e açılan limanlardan birisiydi. M.Ö. 7.yüzyılda Lidyalılar ardından M.Ö 546’da Persler, M.Ö. 2.yüzyılda Romalılar bölgede egemen oldular. Bölgede ki Türk egemenliği ise 1086 yılında I. Süleyman Şah’ın bu bölgeyi Selçuklu Devletine katmasıyla başlar. Bölgede ki ilk Türk egemenliği çok uzun sürmez, haçlı seferlerinin sonlarına doğru Bizans bölgeyi ele geçirir.  Arada tekrar Osmanlı egemenliğine geçiş sağlasa da son olarak 1425 yılında bölgeyi Osmanlı kesin olarak ele geçirir. Kurtuluş Savaşında 1919-1921 yılları arasında önce İtalya2nın onların çekilmesiyle de Yunanların işgali altında olan bölge 7 Eylül 1922 yılında düşman işgalinden kurtuldu.  1957 yılında ise İzmir’den ayrılarak Aydın iline bağlanan Kuşadası tüm ihtişamıyla gelen misafirlerini etkilemeye devam etmektedir. 
GÖRMEDEN DÖNMEYİN! 
Güvercinada Kalesi, Kaleiçi, Efes Antik Kenti, Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı, El Heykeli, Müzeler ( Necati Korkmaz Mikro Minyatür Müzesi, Oletrium Zeytin ve Zeytinyağı Tarihi Müzesi, KUAKMER – F. Özel Arabul Kültür Merkezi ve Kent Müzesi ) Sevda Tepesi, Kadınlar Plajı, Kuştur Plajı, Sevgi Plajı, Papaz Hamamı Plajı, Yılancı Burnu Plajı, Long Beach, Green Beach, Pamucak Plajı, Şehir içi Plajı, Dilek Yarımadası – Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, Zeus Mağarası, İçmeler Koyu, Aydınlık Koyu, Kavaklıburun Koyu, Karasu Koyu, Adaland, Torguta Pirate Island Theme & Water Park, Aqua Atlantis ve bunların yanısıra yakı çevrelerde ki bir çok yere de Kuşadası’na geldiğiniz andan itibaren transfer sepetim aracılığıyla kolaylıkla ulaşım sağlayarak güvenli ve pratik bir şekilde gönlünüzce keşfedebilirsiniz. 

 

Etiketler :

Copyrights © 2021 transfersepetim.com - All Rights Reserved