BOZCAADA

Türkiye Cumhuriyeti’nde unutulmaz bir yere sahip olan illerimizin başından gelen Çanakkale’de hem biraz dinleneyim hem biraz eğleneyim hem de tarihimizi göreyim bir kez daha anayım diyenler için transfer sepetim ile birlikte muazzam bir yerden bahsetmek adına buradayız. 
Bildiğiniz üzere biz Türkler meraklı insanlarız. Her ne kadar genellikle popüler kültürde sosyal medya paylaşımlarının öne çıkmasıyla birlikte gideceğimiz yerler hakkında bilgi edinmektense sadece fotoğraflara düşkünlüğümüz yükselse de yine de içimizde bir yerlerde ‘’ acaba burası neden bu kadar önemli ‘’ diyen meraklı kelebeklerin uçuştuğunu biliyoruz. O halde Bozcaada da güzel bir tatile başlamadan önce bilgilerimizi edinelim ve orada rahat rahat gezip, dolaşıp fotoğraflarımızı çekinelim diye düşündük. 
BOZCAADA’NIN TARİHÇESİ 
Bozcaada’nın tarihçesinin Yunanlar ve Troya Savaşı dönemlerinden de önceye dayandığı bilinmektedir. Yunanlar, Persler, Romalılar derken Türklerin Bozcaada ile ilk karşılaşması ise 1328 yıllarına dayanmaktadır. Aydınoğlu Umur Bey, İzmir’i fethettikten sonra 1328 yılında 8 gemiden oluşan bir filoyla birlikte Bizans yönetiminde olan Bozcaada’yı yağmalamasıyla ada ile ilk bağlantımız kurulmuştur.  Birçok savaşa ve kültüre tanıklık eden ada Venedik ve Cenevizlilerin ticari faaliyetlerinde ki stratejilerinden dolayı iki tarafında rekabete girmesinin ardından 1377 yılında Bizans’ın askeri yardım karşılığında adayı Venedik’e vermesiyle farklı bir gerçeklikle yüzleşmek üzereydi.  Bu duruma tepki gösteren Cenevizliler,  Venediklilerle çatışmaya başladı. İki tarafın da 1381’de Torino’da yaptıkları bir anlaşma sonucunda Venediklilerin adayı boşaltmasına karar verilmesi üzerine bölge tarafsız bölge olarak adlandırıldı. Ada uzun bir süre boyunca boş kaldı ve ardından 1455 yılında Fatih Sultan Mehmet döneminde Gökçeada ile birlikte fethedilen Bozcaada, Osmanlı donanması ikmal üssü olarak kullanıldı. Venedikliler bu duruma tepki olarak adaya asker çıkardı. 1464 de Mahmut Paşa adayı tekrar Osmanlı topraklarına kattı. 24 Temmuz 1923’e kadar bir çok kez farklı topraklardan tekrar Osmanlı topraklarına katılan, birçok savaş gören ve bir çok kültüre tanıklık eden Bozcaada Lozan Antlaşması ile Türkiye Cumhuriyetine bırakıldı, Türkler 20 Eylül günü Bozcaada’yı teslim aldı. 
ULAŞIM 
Transfer sepetim ile birlikte bu konu üzerine düşünmenize hiç gerek yoktur  Güvenlik politikası, alanında uzman ekibi ile birlikte transfer sepetim sizin havaalanına ya da otogara iniş yaptığınız andan itibaren bütün yolculuğunuz da gitmek istediğiniz rotalara son derece hızlı güvenli ve kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilmeniz için hizmetinizdedir. 

Etiketler :

Copyrights © 2021 transfersepetim.com - All Rights Reserved