Atatürk Arboretumu

Bir doğa harikası olan Atatürk Arboretumu sonradan kurulmuş botanik hâcesi ya da müzesi diyebilirsiniz.1949 yılında İstanbul Üniversitesi orman fakültesi profesörü Hayrettin Kayacık yapılmasını öne sürmüştür. Tam 33 yıl süren çalışma Atatürk’ün 100. yaş gününde 1982 yılında açılışı yapılmıştır. O günden bugüne büyük özveri ile korunmuş ve korunmaya devam etmektedir. Her türlü bitki ve ağacın bulunduğu alan 296 hektarlık alana sahip büyük bir botanik müzesidir. İstanbul’a gelindiğinde mutlaka görülmesi gereke bir doğa harikası da denilebilir. Kartpostal havasına sahip olduğu için birçok fotoğrafçıya konu olmuş ve artık içerisi çekim yapan düğün çiftlerinden tutunda dizi ekibine kadar her gün bir çekim ekibi mutlaka oralarda olmaktadır. Fakat çok katı kuralları olmaktadır. Dışarıdan içeriye asla yiyecek içecek sokmak yasaktır. Sadece su ile girebilirsiniz. Bahçeyi korumak için yapılmış bir işlemdir bu. Müze olarak düşünüldüğü için katı kuralları oldukça normaldir. Gün içerisinde gidip görebilirsiniz. Hafta sonları yasak nedeni ile kapalıdır. Hafta içi dilediğiniz saatlerde gezmek mümkündür. Mutlaka gidip görmelisiniz. Şehrin karbon dolu havasını solumaktan bıkmadınız mı? Biraz oksijen hepimize iyi gelecektir. Ruhunuzu doyurmak için, bedeninizi dinlendirmek için her anlamda sizi yenilemek için ideal bir ortamdır.

Çiftlerin dış çekim için sık sık tercih ettiği bir ortamdır. Giriş ücretleri çok cüzidir, sadece çekim ekiplerinin biraz fazla ödeme yapması gerekmektedir ki oda bankaya yapılıp dekontuyla giriyorsunuz. Sivil halk dilediği şekilde çok çok cüzi rakamlara ile içeri girip dilediği gibi doğa ya doyabilmektedir. Aklınıza bile gelmeyecek birçok bitkinin toparlandığı bu botanik müze sizi sanki başka dünyaya açılan bir kapı misali ağırlayacaktır. İçeri girdikten sonra bu dünyadan bağınız hemen kesilecektir. Çünkü atmosfer sizi öyle etkileyecek ki ayaklarınız yerden kesilecektir. Oksijenin ciğerlerinize işlediğini hissedeceksiniz. Her bitkiden gelen ayrı ayrı kokular sizi mest edecektir. Yaşadığınızı hücrelerinize kadar hissettiğiniz o anlar o kadar anlamlı ki basit botanikten daha fazlası olduğunu o an anlayacaksınız.

Metro metrobüs her türlü toplu taşıma ile gitmek mümkündür. Fakat aktarma yapmanız gerekir. Yakınlarında metro ya da metrobüs hattı yoktur. İllaki otobüs aktarması yaparsınız ve sonrasında da biraz yürümeniz gerekir ki bence buna değer. O atmosferde olmak her şeye her zorluğa değmektedir. Sevdiklerinizle geçireceğiniz güzel bir gün için alternatiflerinizin başında gelebilecek bir yerdir. Hafta sonu tatilinizde kendinizi şımartın. Yolculuk alternatifleri arasında yet alan transfer sepetimi deneyebilirsiniz. İster web sitesinden isterseniz uygulamasını indirerek kullanabileceğiniz bir aplikasyondur. Sisteme nerden nereye konumlarını girdiğiniz takdirde rezervasyon tamamlanır. Km başına hesapladığı için oldukça uygun gelecektir. Rezervasyonu onaylamadan önce ne kadar ödeyeceğinizi görmeniz de güven duygusu için geliştirilmiştir. Yani daha araca binmeden kaç para ödeyeceğinizi biliyorsunuz. Trafik olması yolun uzaması sizi çok bağlamamaktadır. Siz rezervasyon yapıyorsunuz ve konfor içinde yolculuğun keyfini sürüyorsunuz. Diğer tüm etkenler şoförü ilgilendirmektedir. Hadi önümüzdeki günler için bir plan oluşturun ve rezervasyon yapın. Transfer sepetim ayrıcalığı içinde yolculuk keyfini deneyimleyin. Pişman olmayacaksınız.

Etiketler :

Copyrights © 2021 transfersepetim.com - All Rights Reserved