Aspendos Antik Kenti

‘’ Türkiye ve turizm denince aklınıza ilk neresi gelir? ‘’  diye sorulsa, her 10 kişiden 8’i ‘’ Antalya ‘’ cevabını verir. Fakat Antalya sadece denizi, kumu, huzuru ve eğlencesi ile dikkatleri üzerine çekmez. Bilindiği üzere Türkiye birçoğu kültür ve medeniyete ev sahipliği yapmış bir ülkedir. Antalya’da ülkemizde, bu tarihe ayna tutan güzide yerlerden biridir. Bu yazımızda size Antalya’nın say say bitmeyecek olan tarihi ve turistik yerlerinden birinden, Aspendos Antik Kentinden bahsedeceğiz. Transfer sepetim aracılığıyla, yapmak üzere olduğunuz seyahat öncesi rotanızı şekillendirmeden önce muhakkak bakın deriz!   
TARİHÇESİ
Aspendos Antik Kentinin tarihi taaa M.Ö. 10.yy’a kadar uzanmaktadır. M.Ö 10.yy’da  Akalar tarafından, şimdi ki Antalya’nın Serik ilçesinin 8 kilometre doğusunda ki, Köprüçayı’nın dağlık bölgesinden düzlüğe ulaştığı alanda, bir büyük bir de küçük tepe üzerine kurulmuş bir yerleşim alanıdır. Aspendos kelimesinin kökeni bölgede yaşayan Rumlardan önce ki Anadolu diline dayanmaktadır. Aspendos Antik Kenti ,döneminin en zengin kentlerinden biri olarak anılır. Kentin içerisinde görülmeden dönülmemesi gereken önemli alanlar mevcuttur fakat özellikle ismini kentten alan Aspendos Antik Tiyatrosu, kente olan ilgiyi ve popülerliği arttıran en önemli etkenlerden biridir. Aspendos Antik Tiyatrosu, M.S. 2.yy’da Romalılar tarafından inşa edilen ve Anadolu’da bulunan Roma tiyatrolarının, sahne alanı dahil bütünlüğünün büyük kısmını koruyabilerek günümüze kadar ulaşabilen önemli antik tiyatrodur. Bu sebeple ziyaretçi yoğunluğunun bol olduğu bir bölgedir. Aspendos Antik Tiyatrosu günümüzde hala aktif olarak konserler vb. etkinlikler için kullanılmaktadır. 
ASPENDOS ANTİK KENTİNDE BULUNAN YAPILAR 
Sizlere Aspendos Antik Kentinde, Tiyatrosu kadar popüler olmasalar da burada görecek, keşfedecek ve tekrar gidip o dönem atmosferini yaşamak isteyeceğiniz deneyimleri oluşturan kentin diğer güzelliklerinden de bahsetmeden geçmek istemedik. Transfer sepetim ile oldukça kolay ulaşım sağlayabileceğiniz bu bölgede ki diğer antik yapıları sizlere hemen sıralıyoruz! 

Stadion
Agora
Akropol
Su Kemeri
Hamam
Bazlika
Anıtsal Çeşme ( Nympheum ) 

ULAŞIM 
Aspendos antik kenti Antalya’nın Serik ilçesinde ki Belkıs köyünde bulunan bir antik kenttir.  Sizlerin güvenle, sağlıkla ve huzurla bölgeye ulaşabilmeniz adına yapmanız gereken tek şey Antalya’ya gitmek ve transfer sepetim çalışanlarının kaliteli hizmetine erişim sağlamanızdır. 

Etiketler :

Copyrights © 2021 transfersepetim.com - All Rights Reserved